Kamenje u bubregu (Urolitijaza)
Urolitijaza jeste prisustvo kamena u mokraćnim putevima (bubreg, mokraćovod, mokraćna bešika, mokraćna cev). Danas svaki sedmi čovek ima kamen u mokraćnim putevima. Tačan mehanizam njihovog nastanka nije poznat iako postoji više pretpostavki.
Kada se operativno izvadi napolje, kamen na dodir može biti izuzetno tvrd, ali i mekan kao da je od blata. Bez obzira na njegovu gradju, lečenje je uvek isto: ako kamen ne može sam da izadje, potrebno ga je odstraniti.
Veličinu i položaj kamena utvrdjujemo Ultrazvučnim i RTG pregledom.
Ako pacijent ima jake bolove, daje se odredjena terapija kojom se bolovi smanjuju dok kamen ne izadje napolje. Kamenčići prečnika do 7mm se očekuje da spontano izadju, dok kod većih odmah planiramo tretman. Uvek su nužne redovne kontrole da ne bi tokom „čekanja“ došlo do ozbiljnijeg oštećenja bubrega. Nekada se mora hitno intervenisati da bi se sačuvao bubreg, a vrstu i vreme intervencije odredjuje isključivo urolog.
Hitna intervencija obično podrazumeva ulazak cistoskopom u bešiku i plasiranje tanke i dugačke cevčice u mokraćovod pored zaglavljenog kamena.
Samo odstranjenje kamena se najčešće odlaže do smirenja ozbiljnih simptoma. Prilikom „redovne“ intervencije, posebnim aparatima kamenje se drobi u sitne deliće koje potom pacijent izmokrava danima. Retko smo prinudjeni operativno da vadimo kamenje u celini.