Začepljeno uvo (Kako i zašto nastaje cerumen obturans?)

Cerumen obturans nastaje usled nakupljanja velike količine cerumena (ušne masti) u spoljašnjem ušnom kanalu.
Uzrok nastanka
Cerumen (ušna mast) je produkt ceruminskih žlezda koja se nalaze u hrskavičavom delu kanala uha, dok ih u kostnom delu ima manje. Tačan uzrok nastajanja cerumenskih čepova još se ne zna. Pretpostavlja se da je to ili posledica pojačane sekrecije cerumenskih žlezda ili posledica eliminacije cerumena. Promene koje dovode do suženja spoljašnjeg ušnog kanala olakšavaju stvaranje cerumenskih čepova (egzostoze, stenoze kanala).
Klinička slika
Cerumen obturans se ponaša kao strano telo, mada to nije. Normalno, cerumen je žućkaste boje, polučvrst, a dužim stajanjem u kanalu dobija mrku boju i postaje čvršći. Pri pregledu aparatom (otoskopiji) se vidi masa koja je žuto – braon boje. Bolesnik se žali na nagluvost koju prate autofonija (osećaj kao da nam naš sopstveni glas odjekuje glasnije I zvonkije baš u zapušenom uvu), zujanje i osećaj punoće uva. Usled bubrenja “čepa”, prilikom pranja kose ili kupanja, može da dovede do osećaja pritiska u uvu i nagle sprovodne nagluvosti.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, pregleda (otoskopija).
Lečenje
Cerumen se odstranjuje ispiranjem (ispiranje vrši isključivo lekar!) mlakom vodom. Treba izbegavati odstranjivanje cerumena instrumentima i štapićima za uši da ne bi došlo do povrede kože spoljašnjeg ušnog kanala i bubne opne.